Outsourcing v obchodní činnosti

Slovo outsourcing pochází z angličtiny. Je složeno ze slov outside (vnější, externí) a resource (zdroj, aktivita) a znamená v podstatě outside resource using (čili používající vnější zdroje). Z tohoto překladu lze tedy již odtušit, že pod pojmem outsourcing rozumíme využívaní vnějších zdrojů a to tak, že vybrané procesy nebo činnosti převede daná organizace na jinou specializovanou firmu.

V outsourcingu se vyčlenily dva jeho typy. Prvním je interní outsourcing, kdy jsou podnikatelské činnosti přeneseny na dceřinou firmu daného podniku. Může se jednat například o společnost s ručením omezeným, která pak přebírá vyčleněnou funkci všech jednotek v koncernu. Tento typ využívají zvláště velké podniky a koncerny. Druhou variantou je delegování úkolů a odpovědnosti na cizí firmu.

Důvody proč se rozhodnout pro outsourcing u určité oblasti podnikání jsou různé. Jednou z největších výhod je snížení nákladů. Podle průzkumů bylo zjištěno, že úspory na nákladech mohou činit 10 – 20 % a to hlavně díky rostoucí efektivnosti. Mnoho firem se obrací k outsourcingu v naději, že přenecháním vybrané činnosti specializovanému poskytovali služeb klesnou náklady na tržní úroveň. Neboť díky outsourcingu se z fixních nákladů stanou variabilní, které existují pouze jsou-li čerpány. Velice často uváděným důvodem pro použití outsourcingu je „koncentrace na klíčové problémy“. Outsourcing totiž umožňuje zlepšení a zpřehlednění vnitřní struktury podniku. Dále přináší zlepšení produktivity, jelikož delegované úkoly jsou plněny specializovanými experty, kteří dokážou zadaný úkol kvalitněji a rychleji zpracovat. Také flexibilita je zvýšena – podnik může pružněji reagovat např. na snížení poptávky po jeho produktech. Nutno také neopomenout fakt, že díky předání úkolů na specializovanou firmu mohou být tyto úkoly zpracovány nejmodernější technologií bez jinak vysokých pořizovacích nákladů.

Ovšem outsourcing nepřináší pouze pozitiva a ne vždy je vhodný. Velkou nevýhodou může být závislost na poskytovateli služby. Riziko outsourcingu lze nalézt například v jeho nevhodném použití. A to hlavně v případě jsou-li přeneseny na externí firmy ty procesy, které se později ukážou jako klíčové pro rozvoj další činnosti dané organizace. Se zavedením outsourcingu je také nutné uvědomit si změnu nákladové situace podniku a adekvátně se na ni připravit.

Výhody outsourcingu mu vynesly velký rozmach v posledních letech. Zvláště pak je této činnosti stále větší váha přikládána v Evropě. O tom svědčí také následující grafika, z které vyplývá, že se v Evropě rok od roku rapidně zvětšuje objem outsourcingových kontraktů. Přesto ale stále ještě celá jedna čtvrtina velkých evropských firem outsourcing odmítá.

V České republice je tempo růstu dokonce nad evropským průměrem. To lze přisoudit zejména rozdílné úrovni oproti západní Evropě. Další důvod lze najít v nižších cenách služeb v České republice, čehož využívají zejména zahraniční firmy.

Odvětví, se kterým byl už od počátku ve vyspělých ekonomikách outsourcing spojován, byly IT technologie. Mluvíme tedy o tzv. IT-outsourcingu. Jedná se o vyčlenění aktiv z podniku ve snaze snížit fixní náklady vynaložené na provoz informačních technologií. IT-outsourcing lze rozdělit na outsourcing technologií, kam patří správa a tvorba softwaru potřebného ke komunikaci daného podniku se zákazníky. Dále na outsourcing správy serverů a podnikových sítí (webhosting, serverhousing atd.) a konečně outsourcing správy koncových zařízení (údržba a servis počítačů, tiskáren, faxů apod.)

Dalším oborem, který je hojně přenecháván jiným firmám, je personalistika. Jedná se hlavně o činnosti související s náborem zaměstnanců, a jejich školením a vzděláváním, činnosti zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví při práci nebo například mzdová agenda.

Outsourcing však nachází své místo také v činnostech zabývajících ostrahou objektů, správou vozového parku, úklidovými pracemi, daňovým poradenstvím atd. Velice perspektivními pro outsourcing se zdají hlavně specializované obory, jako jsou analýza a návrh informačních řešení, testování softwaru a komplexní prověřování kvality.

Zvláštní formou outsourcingu je tzv. offshore outsourcing. Jedná se o přenesení činnosti na druhou firmu, která však sídlí v zahraničí. Společnostem podnikajícím v bohatých státech se díky outsourcingu do levných zemí daří radikálně snižovat své provozní náklady a tím pádem i zvyšovat konkurenceschopnost. Na druhé straně z mnoha chudých regionů se díky outsourcingu stávají bohaté a prosperující oblasti s obrovskou technologickou, znalostní a vzdělanostní základnou. Velice vyhledávanými regiony pro offshore outsourcing jsou asijské země jako jsou Indie nebo Číně.

Literatura:

Jaromír Veber a kol. MANAGEMENT Základy – prosperita – globalizace Praha: Management Press, 2002

Oliver August Grundlagen Outsourcing Conseo GmbH

EURO online www.euro.cz

EUROEKONOM.CZ www.euroekonom.cz

iHNed.cz www.ihned.cz

NAVAJO otevřená encyklopedie www.navajo.cz

DataArt www.dataart.com