EDI (Electronic Data Interchange)

EDI je elektronická výměna strukturovaných standardních zprav mezi dvěma nezávislými informačními systémy (jejich uživateli). Obecně se každý EDI systém skládá ze tří hlavních komponent:

  • Software – aplikační software podporující EDI, EDI konvertory pro aplikační software, software pro řízení komunikace
  • Hardware – komunikační hardware
  • Služby - služby operátorů VAN (Value Added Network – “sítě s přidanou hodnotou”)

Standardizované zprávy znamená, že mají definovány pravidla syntaxe. Standard také obsahuje definice základních prvků, číselníků a typových zprav (např.: zpráva – INVOIC, objednávka – ORDERS, faktura – PAYORD atd.) Zprávy jednoho druhu se mohou sdružovat do funkčních skupin a ty pak do výměny. Výměna tedy musí obsahovat minimálně jednu zprávu. Během jednoho spojení informačních systémů může dojit k přenosu jedné nebo více výměn. Kompatibilitu při tomto spojení zajišťuje používaní mezinárodního standartu UN/EDIFACT. Konverze do UN/EDIFACT tedy provádí informační systém před odesláním zprávy. UN/EDIFACT překlenuje tedy rozdílné standardy, které v minulosti vznikly. Ty většinou byly charakteristické pro určitá odvětví (např.: bankovnictví – standard SWIFT), stát (ANSI X.12 – americká norma).

Bezpečnost dat, která jsou přenesena pomocí EDI, je ošetřena jednak přímo v systémech EDI. Lze také použít šifrování, klíče nebo digitální podpis. Často dochází k začlení digitálního podpisu a šifrování přímo do zpráv EDIFACT.

Specifické požadavky pro fungování EDI zajišťuje tzv. VAN. Jedná se o komunikační systém, který zastává funkci nezávislého prostředníka při komunikaci mezi dvěma uživateli. Funkce VAN jsou např. právní (VAN řeší smluvní vztahy mezi uživateli), technické (zajišťuje komunikaci a uchování zpráv) nebo servisní (technická podpora pro uživatele).

Z vlastností EDI vyplývají jeho přednosti jako náhrada papírových dokladů a s tím spojené snížení nákladů na administrativu a poštovné. Dále pak výhody plynoucí ze zlepšení strategie uživatele (snížení skladových zásob, nová logistická koncepce, zlepšení toků peněz, vyšší produktivita práce a omezení výskytu chyb). EDI je zkrátka prostředkem k dosažení nové kvality podniku. Přes veškeré výhody zůstává tento perspektivní efektivní způsob obchodního kontaktu v České republice stále málo používán. A pokud je již v organizaci EDI systém zaveden jedná se velmi často o tzv. pasivní firmy. To znamená, že EDI zavádí z důvodu nátlaku svého partnera. Klasickým případem pro ukázku pasivních firem je situace, kdy Škoda auto podmiňuje dealerskou spolupráci mimo jiné i zavedením elektronické komunikace mezi dealerem a podnikem.

Pokud jde o vývojové trendy v oblasti EDI, tak se jedná o zavádění nových vlastností, např. možnost využití Internetu (e-mail a WWW), zvýšení interaktivity, větší otevřenost a dostupnost “low-end” řešení. Možným nástupcem EDI by se mohl jevit standard XML, avšak v dnešní době probíhá vývoj spousty systémů (technologií). A tak bude velice zajímavé, jestli se podaří vytvořit jeden jediný standard, nebo jestli bude vedle sebe několik kompatibilních systémů.